sobota, 10 maja 2008

Przestrzeń magiczna we współczesnej kulturze


Właśnie wróciłam z Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej “Przestrzeń magiczna we współczesnej kulturze”. Trzydniowa sesja skierowana do studentów i pracowników naukowych zorganizowana została pod patronatem Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Ostatni dzień upłynął pod znakiem przestrzeni medialnej. W temat (i w koncepcje teoretyków współczesnej kultury – Baudrillarda, Welsha i Jenkinsa) wprowadził mgr Radosław Bomba (UMCS).

“Nowe media wprowadzają w semiotyczną tkankę współczesnej kultury nowy rodzaj przestrzeni. Przestrzenie te są pod wieloma względami przestrzeniami niejednoznacznymi, wymykającymi się jednoznacznym klasyfikacjom. Sytuują się one między sacrum, a profanum, rzeczywistością i nierzeczywistością, magią i powszedniością zwykłego życia.”

Myśl kontynuowała mgr Helena Dragnik (Uniwersytet Gdański), która próbowała dociec, na ile trzecie prawo Arthura Clarke'a - “Dostatecznie zaawansowana technologia nie różni się od magii” - ma wpływ na zachowania komunikacyjne użytkowników Internetu. Myśl nie jest nowa ani kontrowersyjna, przyznaję jednak, że porównywanie kodu źródłowego do zaklęcia magicznego budzi we mnie niezmienny wewnetrzny sprzeciw :)

Cyberprzestrzeń jako przestrzeń magiczna pojawiła się również w poświęconym locative media referacie mgr Magdaleny Karkowskiej (Uniwersytet Łódzki):

“Obecnie jesteśmy świadkami niesamowitych wydarzeń zarówno w przestrzeni publicznej jak i cyberprzestrzeni, do której przestrzeń publiczna migruje coraz częściej. Płaszczyzna społeczna, dotąd na ogół analogowa, powoli ale konsekwentnie przenosi się w generowany cyfrowo Eden.”

Po takim wystąpieniu nie mogło zabraknąć kilku słów o Second Life :) Przyjemność ich wygłoszenia przypadła w udziale mojej osobie.

Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *