poniedziałek, 5 stycznia 2009

Prusa koncepcja prawdopodobieństwa a SLowe brukowce

SLFakt i SLexpresss zajęły umysły tak wielu, że nie sposób ich nie zauważyć. Pierwszy dostępny tylko in-world, URL drugiego rozchodzi się jak świeże bułeczki. W ciągu trzech ostatnich dni zaliczył ponad 800 niepowtarzalnych wejść. Zastanawiam się tylko, czy ludzie dodają ten adres do Ulubionych przed czy po wyrażeniu swojego świętego oburzenia na Forum.

Przyznam, że odkąd okazało się, że pierwsze, co usłyszałam po powrocie ze świątecznego lasu, brzmiało "Uzi, nie wiesz, kto pisze SLexpresss??", zaczęłam mocno myśleć nad przyczyną popularności gazetek plotkarskich. I chyba znalazłam. W samym środku awantury kochanków, których przez pół życia znałam jako 'panią i pana z czytelni', dokładnie pomiędzy szlochem a krzykiem, trafiłam na koncepcję prawdopodobieństwa i typowości Bolesława Prusa. Jak pisze Anna Martuszewska, chodzi o utożsamienie z "powszechnością", czyli o opis zjawisk, które charakteryzują się częstotliwością występowania, pojawiają się z dużym czy nawet olbrzymim prawdopodobieństwem.

Poniżej cytat z samego Prusa (zmieniłam tylko nazwy własne):

Gdyby więc SLexpress Jupiter przedstawił tylko charaktery i stosunki awatarskie [...] jego blog byłby zbiorem plotek. [...] I na żaden sposób nie ściągnąłby publiczności, która chętnie czyta nawet złe i wstrętne, byle powszechne cechy. [...] Gdyby nie typowość, gdyby nie społeczne znaczenie bloga - SLexpresss byłby bezcelowym zbiorem obrzydliwości, tym szkaradniejszych, że wyzbieranych za kulisami i w garderobach, które nas nic, ale to nic, nie obchodzą.

Bolesław Prus, Kronika tygodniowa
"Kurier Codzienny" 1893, nr 313
 

Wychodzi na to, że czytamy plotkarskie gazetki nie dlatego, że jesteśmy wścibscy, ale dlatego, że dzięki nim możemy zaobserwować powszechne mechanizmy społeczne. Rozgrzeszeni? 
Zrozumiałam też, dlaczego o mnie nikt nie napisał. Widać jestem zbyt wyjątkowa!
Wyjątkowość moją zignorowała tylko Anulka. Niestety, nie każdy ma zdolność wyłapywania przełamujących schematy indywidualistów...

Dla szanownych autorów poczytnych gazetek drobna rada z notatek o kompozycji Prusa, też dziś ją znalazłam (zamierzam się stosować). 
Dobry tekst składa się w: 
26-31% z rzeczowników
16-17% z przymiotników
11-12% z czasowników
41-46% z innych, bezbarwnych części mowy.

Ten, który czytacie ma 28,1% rzeczowników, 8,5% przymiotników, 13,3% czasowników i 50,2% bezbarwnej reszty. Ewidentnie kuleję w opisach przyrody.

Miłego liczenia swoich wypocin.
Prześlij komentarz

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *